Oscar Awards 2015 complete list

List of 87th Oscar Award winners 2015, 87th Academy Awards 2015, oscar 2015, Oscar 2015 full list, Oscar award winners and nominees 2015The 87th Academy Awards have ended in Los Angeles on February 22, 2015. Oscar Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), honored the best films of 2014 and took place on Feb 22nd, 2015, at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles. During the ceremony, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences presented Academy Awards in 24 categories. The ceremony, televised in the US by ABC, was produced by Neil Meron and Craig Zadan and directed by Hamish Hamilton. Actor Neil Patrick Harris hosted the ceremony for the first time.

 List of 87th Oscar Award winners 2015.

Best Picture (Winner) : Birdman
Nominees: Whiplash, American Sniper, The Grand Budapest Hotel, The Imitation Game, Selma, The Theory of Everything, Boyhood

Best Actor (Winner) : Eddie Redmayne  - "The Theory of Everything"
Nominees: Michael Keaton, Benedict Cumberbatch, Bradley Cooper, Steve Carell

Best Actress (Winner) : Julianne Moore  - "Still Alice" 
Nominees: Marion Cotillard, Rosamund Pike, Felicity Jones, Reese Witherspoon 

Best Director (Winner): Alejandro G. Inarritu -  "Birdman" 
Nominees: Richard Linklater (Boyhood), Bennett Miller (Foxcatcher), Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel), Morten Tyldum (The Imitation Game)

Best Supporting Actor (Winner) : J.K. Simmons -  "Whiplash"
Nominees Mark Ruffalo, Edward Norton, Robert Duvall, Ethan Hawke

Best Supporting Actress (Winner) : Patricia Arquette - "Boyhood"
Nominees Emma Stone, Meryl Streep, Laura Dern, Keira Knightley

Foreign Language Film (Winner): Pawel Pawlikowski (Poland) -  "Ida"
Nominees: Timbuktu, Wild Tales, Tangerines, Leviathan

Best Original Screenplay (Winner) : Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo - "Birdman "
Nominees Foxcatcher, The Grand Budapest Hotel, Nightcrawler, Boyhood

Best Cinematography (Winner) : Emmanuel Lubezki - "Birdman"
Nominees: Ryszard Lenczewski, Dick Pope, Robert Yeoman, Lukasz Zal, Roger Deakins

Film Editing (Winner) : Whiplash - "Tom Cross"
Nominees: William Goldenberg, Gary D. Roach, Sandra Adair, Barney Pilling, Joel Cox

Best Animated Feature Film (Winner) : Chris Williams, Don Hall - "Big Hero 6"
Nominees: The Tale of Princess Kaguya, How to Train Your Dragon 2, The Boxtrolls, Song of the Sea

Best Animated Movie (Winner) : Don Hall, Chris Williams and Roy Conli - "Big Hero 6"

Best Original Music Score (Winner) : Alexandre Desplat - "The Grand Budapest Hotel"
Nominees: The Imitation Game, Interstellar, Mr. Turner, The Theory of Everything

Best Visual Effects (Winner): Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher - "Interstellar"
Nominees: Captain America: The Winter Soldier, Dawn of the Planet of the Apes, X-Men: Days of Future Past, Guardians of the Galaxy

Best Writing Adapted Screenplay (Winner) : Graham Moore - "The Imitation Game"
Nominees: Whiplash, American Sniper, The Theory of Everything, Inherent Vice

Best Makeup : Mark Coulier, Frances Hannon - "The Grand Budapest Hotel"
Nominees: Bill Corso, Dennis Liddiard, Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Best Animated Short Film : Kristina Reed, Patrick Osborne - "Feast"
Nominees: The Bigger Picture, The Dam Keeper, A Single Life, Me and My Moulton

Best Documentary Feature : Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky - "CitizenFour"
Nominees: Virunga, Last Days in Vietnam, The Salt of the Earth, Finding Vivian Maier

Best Live Action Short Film : Mat Kirkby, James Lucas - "The Phone Call".
Nominees: Parvaneh, Aya, Boogaloo and Graham, Butter Lamp